Miniony dzień upłynął stosunkowo spokojnie pod względem medialnego ruchu w sieci. Największe zainteresowanie osiągał temat opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. Umiarkowane zainteresowanie uzyskały też doniesienia o uniewinnieniu sędziego Mirosława Topyły oraz te dotyczące gazociągu #NordStream2.

Puszcza Białowieska

Według opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE, Polska postępowała zgodnie z procedurami, ale w swoich działaniach nie kierowała się należytą ostrożnością, co mogło wpłynąć na stan Puszczy Białowieskiej. Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, uważa natomiast, że nie było żadnych uchybień w tej sprawie. Wyrok zapadnie prawdopodobnie w kwietniu. Zasięg i wzmianki dla hasła „Puszczy Białowieskiej”:

Największe zasięgi w tym temacie odnotowały profile informacyjne. Widoczne były również głosy przeciwne stronie rządzącej. W dyskusji brał udział także profil WWF Polska.

Temat ten budziły żywe dyskusje internautów. Wyraźna część z nich zwracała uwagę na wątpliwości w sprawie i kwestionowała zarzuty stawiane Polsce. Pojawiały się jednak również komentarze nieprzychylne stronie rządzącej.

Mirosław Topyła

Sędzia Mirosław Topyła podejrzewany o kradzież 50 złotych ze sklepowej lady, został uniewinniony. Sam zainteresowany w swojej mowie końcowej zaznaczył, że czuje się pokrzywdzony i nie szczędził gorzkich słów, przede wszystkim mediom, które zajmowały się całą sprawą. Zasięg i wzmianki dla hasła „Topyła”:

Oprócz profili informacyjnych, wysokie zasięgi w tej sprawie zdobywały głosy konserwatywne i narodowe, a także profile zajmujące się tematyką związaną z służbami.

Zdecydowana większość komentarzy w temacie w sposób negatywny odnosi się do postaci sędziego Topyły.

#NordStream2

Część niemieckich polityków wystąpiła przeciwko budowie gazociągu #NordStream2. Nieoficjalnie mówi się, że ma to związek z wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie, który zabiega o poparcie dla Polski w tej sprawie.

Największe zasięgi w obrębie tego tematu osiągały profile informacyjne (w tym: biznesowe), a także konta dziennikarzy i ekspertów.

Największą część ruchu w obrębie tego hashtaga stanowiły podawane dalej komunikaty informacyjne.

Komentarz

Temat Puszczy Białowieskiej odnotował w ostatnim czasie wzrost zainteresowania i był najpopularniejszy w północno-wschodniej części kraju. Gazociąg Nord Stream 2 uzyskał zaledwie niewielki wzrost popularności. W skali kraju dominowała sprawa sędziego Mirosława Topyły, który przyciągał najwięcej uwagi społeczności internetowej.