2 dzień stycznia w dużej mierze upłynął pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń: Ryszard Petru nie został wybrany na jednego
z wiceprzewodniczących partii, a coraz większa liczba lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiada klauzule opt-out. Nieco zainteresowania uzyskał także apel ekonomistów w sprawie wprowadzenia Polski do strefy euro.

Ryszard Petru

W atmosferze narastającego konfliktu w Nowoczesnej, Ryszard Petru nie został wybrany na jednego z nowych wiceprzewodniczących partii. W dalszym ciągu pozostaje on jednak członkiem zarządu. Zasięg i wzmianki dla hasła „Petru”:

Większość zasięgów w tym temacie generują profile medialne. Widoczne są także głosy niesprzyjające Nowoczesnej.

Spora część wypowiedzi w temacie w sposób negatywny odnosi się do zamieszania w Nowoczesnej, a także samej osoby Ryszarda Petru.

Klauzule opt-out

Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę, która pozwalała przekraczać im limit 48 godzin pracy w tygodniu. W niektórych placówkach mogą pojawić się problemy z obsadzeniem dyżurów lekarskich. Resort zdrowia uspokaja natomiast, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, na jaką kreują ją media. Porozumienie Rezydentów OZZL wystosowało też pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie. Zasięg i wzmianki dla hasła „opt-out”:

Wysoki udział w dystrybucji tego hasła miały profile medialne oraz te kojarzone z opozycją.

Temat ten budzi żywe dyskusje internautów. Wysoka liczba wpisów w sposób negatywny ocenia działania lekarzy.

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, bywa często przywoływany w kontekście całej sytuacji. Zasięg i wzmianki dla hasła „Radziwiłł”:

Najwięcej wpływu w obrębie tego hasła generowały profile opozycji oraz te krytyczne wobec rządu.

Większość wpisów w obrębie tego tematu negatywnie odnosi się do postaci szefa resortu zdrowia.

Rośnie także popularność hasła „rezydentów”:

#Euro

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał list otwarty, który swoimi nazwiskami sygnowali m.in. Marek Belka, Henryka Bochniarz, Jerzy Hausner, Andrzej S. Bratkowski, Jan Czekaj i Dariusz Filar. Jego treść dotyczy konieczności jak najszybszego wprowadzenia waluty euro w Polsce. List skomentował Michał Dworczyk, szef KPRM, który stwierdził, że taki krok wymaga odpowiedniego momentu i nie będzie rozpatrywany w najbliższym czasie.

Największy wpływ w dystrybucji tego hashtaga miały profile medialne oraz te należące do polityków i dziennikarzy.

Większość wpisów w temacie to podawane dalej komunikaty informacyjne.

Komentarz

Hasła „opt-out” i „Konstanty Radziwiłł” notowały niewielki wzrost zainteresowania, a wahania tego wskaźnika w obu przypadkach były podobne. Hasło „strefa euro” nie przyciągało zbyt wysokiej uwagi internautów. Ryszard Petru uzyskał wyraźny skok popularności
i dominował w skali kraju.