7 dzień marca przyniósł kilka informacji, które generowały umiarkowanie wysoki ruch medialny w sieci. Jedną z ważniejszych wiadomości dnia było potwierdzenie wspólnych list Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w wyborach samorządowych. Zainteresowanie internautów przyciągało także posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Oprócz tego nieco popularności uzyskała Małgorzata Gersdorf.

#WspólnaLista

Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiły budowę wspólnych list na wybory do sejmików wojewódzkich. Informacja ta jest promowana jako akcja #WspólnaLista i uzyskała stosunkowo wysoki zasięg w social media.

Top wpływu zostało zdominowane przez profile związane z opozycją.

Wśród wpisów opatrzonych tym hashtagiem dominowały podawane dalej komunikaty informacyjne związane z tematem.

#KomisjaWeryfikacyjna

Wczoraj przed komisją weryfikacyjną zajmującą się kwestią warszawskiej reprywatyzacji, Agata Szpakowska-Ignaczak, referent w sprawie nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63 potwierdziła, że nie zgadzała się z decyzją zwrotową, ale odczuwała naciski przełożonych. Marcin Bajko, były dyrektor BGN, zeznał z kolei, że nie wywierał nacisków na swoich pracowników.

Największe zasięgi w tym temacie uzyskały profile informacyjne i prorządowe.

Oprócz wpisów informacyjnych i bieżących relacji z prac komisji, widoczne były głosy poparcia, zarówno dla tego organu, jak i strony rządowej.

Małgorzata Gersdorf

O Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego zrobiło się głośno ze względu na medialne doniesienia, według których może ona nie zwołać pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, przez co zablokowałaby działalność tego organu. Według ustawy o KRS, pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Rada jednak obecnie nie posiada przewodniczącego – Małgorzata Gersdorf zrezygnowała we wtorek z tej funkcji. Według informacji, nie zamierza też zwoływać posiedzenia KRS, bo nowy skład Rady uważa za niekonstytucyjny. Zasięg i wzmianki dla hasła „Gersdorf”:

Największe zasięgi w tym temacie uzyskały profile informacyjne. Widoczny był także głos Komitetu Obrony Demokracji.

Sprawa ta prowokowała żywe dyskusje polityczne.

Komentarz

Hasło „komisja weryfikacyjna” uzyskało umiarkowanie wysoki skok popularności i było najczęściej wyszukiwaną frazą w centralnej oraz wschodniej części kraju. W większości regionów dominowała Małgorzata Gersdorf, choć szczytowe zainteresowanie jej postacią już wygasło. Hasło „wspólna lista” funkcjonuje jedynie jako akcja hashtag w social media i nie zdobywało zainteresowania poza nimi.