Największe zainteresowanie w minionym dniu generował temat #ACTA2. Stosunkowo wysoką popularność za sprawą swojego przemówienia o stanie UE odnotował także Jean-Claude Juncker. Oprócz tego uwagę internautów przykuwało hasło Polexit.

#ACTA2

Parlament Europejski przegłosował wczoraj przyjęcie projektu nowej dyrektywy unijnej o ochronie prawa autorskiego. Największe kontrowersje budzą artykuły 11. i 13. Pierwszy z wymienionych dotyczy korzystania z odniesień i cytatów w publikowanych w sieci artykułach, na które będzie trzeba wykupić od ich twórcy licencję, co uderza na przykład w mniejszych wydawców. Drugi natomiast wymusza na dużych serwisach i agregatorach treści, ale także dostawcach internetowych, obowiązek kontrolowania zamieszczanych materiałów. Sprawa ta budzi w kraju znaczne kontrowersje, należy jednak pamiętać, że wczorajsze przyjęcie projektu dyrektywy nie oznacza usankcjonowania zawartego w niej prawa. Pracę nad jej ostatecznym kształtem będą trwały do stycznia 2019 roku, kiedy to planowane jest ostateczne głosowanie w tej sprawie. Zasięgi i wzmianki dla hashtaga #ACTA2:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne (w tym te związane z branżą komputerową), a także źródła konserwatywne.

W sieci dominowały wypowiedzi krytyczne wobec przyjętego aktu, Unii Europejskiej oraz polskiej opozycji.

Polexit

Po ostatnich słowach Andrzeja Dudy o “wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika”, które zostały odczytane jako krytyka Unii Europejskiej, w sieci znaczną popularność zaczęło zyskiwać hasło “Polexit”. Dodatkowego zainteresowania przysporzyła mu opisywana wyżej dyrektywa o prawach autorskich, która przez wielu internautów odczytywana jest jako próba cenzury sieci i przesłanka do konieczności opuszczenia struktur unijnych. Zasięg i wzmianki dla hasła “Polexit”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne, te związane z opozycją oraz źródła krytyczne wobec strony rządzącej, choć w top wpływu widoczny był również konserwatywny głos Krzysztofa Bosaka.

Wśród wypowiedzi internautów, dominowały wpisy zwolenników Polexitu.

Jean-Claude Juncker

Wczoraj przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił ostatnie w tej kadencji przemówienie podsumowujące stan Unii Europejskiej. Mówił on m.in. o końcu kryzysu strefy euro, wzroście gospodarczym oraz planach ekspansji na rynek Afrykański. Juncker zapowiedział też wzmocnienie granic UE siłami Frontexu, a także poruszył temat konieczności zapewnienia Unii znaczenia na arenie międzynarodowej, co skwitował słowami “wybiła godzina europejskiej suwerenności”. Przewodniczący KE odniósł się także do kwestii artykułu 7 mówiąc, że sprzeciwia się wszystkim atakom na rządy prawa, oraz że niepokoi go sytuacja w niektórych państwach członkowskich. Zasięg i wzmianki dla hasła “Juncker”:

Największe zasięgi osiągały profile informacyjne i dziennikarskie, choć w top wpływu pojawiły się też głosy konserwatywne i eurosceptyczne.

Wśród wypowiedzi najaktywniejszych autorów, widoczne były komunikaty informacyjne i relacje z przemówienia przewodniczącego KE,
a także spory polityczne.

Komentarz

Hasła “Polexit” oraz “Jean-Claude Juncker” odnotowały nieznaczny wzrost popularności. W skali całego kraju zdecydowanie dominował temat ACTA 2.