W ostatnim czasie wysokie zainteresowanie odnotowywał Patryk Jaki, a także pomysł wprowadzenia tzw. “500 plus dla emerytów”. Umiarkowanie wysoką popularność zdobywał też hashtag #AmberGold.

#AmberGold

Wczoraj przed komisją śledczą zeznawał Tomasz Arabski, były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska. Jednym
z tematów przesłuchania była notatka, którą w 2012 roku Arabski, wraz z Donaldem Tuskiem, Bronisławem Komorowskim i Jackiem Rostowskim, otrzymali od ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. Informowała ona, że Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do spółki OLT Express. Arabski po zapoznaniu się z notatką konsultował temat z Jackiem Cichockim (ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych), które rekomendował koordynację współpracy służb, nie był w stanie jednak powiedzieć w tej sprawie wiele więcej.

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i dziennikarskie (w tym te bezpośrednio powiązane ze sprawą).

W obrębie tego tematu widoczne były wpisy o charakterze informacyjnym, a także bieżące relacje i komentarze dotyczące postępów prac komisji.

Patryk Jaki

Dzięki swojej ostatniej propozycji, Patryk Jaki zyskuje znaczne zainteresowanie mediów. Chodzi o budowę tzw. 19. dzielnicy, która miałaby być obszarem najniższych podatków i innowacji. Miałaby ona rozciągać się od północnych do południowych granic Warszawy, wzdłuż Wisły. Sam kandydat mówił, że na razie jest to tylko wizja, ale po wygranych wyborach zamierza od razu przystąpić do pracy nad projektem. Zasięg i wzmianki dla hasła “Patryk Jaki”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile krytyczne wobec strony rządzącej, a także profile informacyjne.

Oprócz sporów politycznych, wśród wypowiedzi internautów widoczne były słowa pozytywne wobec Patryka Jakiego.

500 plus

Według słów Jarosława Kaczyńskiego, trwają prace nad projektem świadczenia, które opisywane jest jako “500 plus dla emerytów”. Wątpliwości budzi konieczność sięgania po środku do budżetu państwa, z czego sprawę zdaje sobie także sam prezes PiS. Wprowadzenie jednorazowego dodatku dla emerytów i rencistów w wysokości 500 złotych miałoby kosztować około 4,5 miliarda złotych rocznie. Zasięg
i wzmianki dla hasła “500 plus”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne. Widoczny był także głos Grzegorza Drobiszewskiego.

W obrębie tego tematu widoczne były głównie żywe spory polityczne i światopoglądowe.

Komentarz

Patryk Jaki odnotował wyniki na umiarkowanym poziomie, ale warto zauważyć, że tematy z nim związane były najpopularniejsze
w województwie mazowieckim. Amber Gold przyciągało wysokie zainteresowanie, ale nie dominowało w żadnym z regionów kraju. Najwyższe rezultaty osiągnęła fraza “500 plus”, która stanowiła najczęściej wyszukiwane hasło w zdecydowanej większości województw.