W ubiegłym dniu pojawiło się kilka informacji, które przyciągały stosunkowo wysokie zainteresowanie społeczności internetowej. Najwięcej uwagi internautów przyciągał wniosek w sprawie uruchomienia artykułu 7 wobec Węgier. Popularne były także wiadomości dotyczące Sądu Najwyższego. Sprawa GetBack uzyskała wyniki na umiarkowanie wysokim poziomie.

GetBack

Śledztwo prokuratury w sprawie GetBack trwa. Komisja Nadzoru Finansowego zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych, mających na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności. Dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby związane ze sprawą – prezesa Polskiego Domu Maklerskiego (podmiot ten sprzedawał obligacje GetBacku) oraz jednego z dyrektorów w spółce. Zasięg i wzmianki dla hasła “GetBack”:

W zestawieniu najwyższych zasięgów widoczne były profile informacyjne oraz źródła krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu znalazły się liczne słowa krytyki oraz zarzuty wiążące spółkę z PiS. Pojawiały się także liczne zestawienia z aferą Amber Gold.

Sąd Najwyższy

Stanisław Zabłocki, Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, odmówił złożenia zaświadczeń lekarskich o zdolności do orzekania. Tego rodzaju wymagane dokumenty nie pojawiły się także w kilku innych oświadczeniach o chęci pozostania w Sądzie Najwyższym. Siedmiu sędziów bowiem za podstawę do orzekania uznało konstytucję, a nie ustawę o SN. Okoliczność tę można uznać za protest wobec reformy sądownictwa. Zasięg i wzmianki dla hasła “Sądu Najwyższego”:

Oprócz profili informacyjnych, w top wpływu widoczne były liczne głosy krytyczne wobec strony rządzącej.

W tym temacie widoczne były gorące spory polityczne. Część wpisów miała także charakter typowo prawniczy.

Węgry

Komisja Parlamentu Europejskiego poparła wniosek o uruchomienie artykułu 7 wobec Węgier. Za uruchomieniem art. 7 wobec Budapesztu głosowało 37 europosłów, przeciw 19. Według eurodeputowanych, na Węgrzech istnieje poważne ryzyko naruszenia praworządności. Analogiczna procedura została uruchomiona wobec Polski w grudniu zeszłego roku. Zasięg i wzmianki dla hasła “Węgier”:

W obrębie tego tematu, oprócz profili informacyjnych i dziennikarskich, widoczne było duże nagromadzenie profili o charakterze narodowym oraz eurosceptycznym. Pojawił się także głos oficjalnego profilu Kancelarii Prezydenta.

W obrębie tego tematu widoczne były spory polityczne o umiarkowanym natężeniu. Wśród wpisów pojawiały się zarówno wypowiedzi krytyczne wobec instytucji unijnych, jak i negatywnie oceniające postępowanie węgierskiego rządu.

Komentarz

Fraza “Sąd Najwyższy” uzyskała niewielki wzrost zainteresowania. Węgry odnotowywały stabilne wyniki na umiarkowanym poziomie przez dłuższy okres czasu, przez co dominowały w większości regionów kraju. Najwyższy skok zainteresowania uzyskało hasło “GetBack”, które było tematem przewodnim w pozostałych województwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here