Najpopularniejsze informacje minionego dnia dotyczyły wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiedział on złożenie projektu, w którym znajdzie się m.in. zapis o redukcji uposażeń poselskich o 20%. Stosunkowo wysokie zainteresowanie przyciągały także wiadomości dotyczące programu “Rodzina 500 plus”. Nieco uwagi przykuwał też hashtag #SrebrneUsta.

Jarosław Kaczyński

Wczorajsze wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości wygenerowało znaczny ruch medialny w sieci. Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżenie pensji senatorskich i poselskich o 20%, przekazanie nagród przez ministrów na cele społeczne do fundacji Caritas oraz limity dla włodarzy samorządowych i szefów Spółek Skarbu Państwa. Zasięgi i wzmianki dla hasła “Kaczyński”:

Największe zasięgi osiągały profile informacyjne, związane z PiS, a także te krytyczne wobec strony rządzącej.

W sieci, oprócz krytyki, widoczne były również liczne głosy poparcia dla ostatnich działań prezesa PiS.

#SrebrneUsta

Witold Waszczykowski, były szef MSZ otrzymał nagrodę “Srebrnych ust” w plebiscycie Polskiego Radia “Trójki”. Jest to wyróżnienie przyznawane za zaskakujące i najzabawniejsze wypowiedzi polityków. Nagrodzona została słynna wypowiedź o nieistniejącym państwie “San Escobar”. Drugie miejsce zajął poseł PO Sławomir Neumann, a na trzeciej pozycji uplasował się Jarosław Kaczyński.

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne. Widoczne były także głosy nieprzychylne obecnej władzy.

Do specyficznego wyróżnienia internauci podchodzili raczej w żartobliwy sposób.

500 plus

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się wzmianki dotyczące potencjalnych zmian w programie “Rodzina 500 Plus”. Wśród nich miałoby znaleźć się m.in. podwyższenie progu dochodowego z 800 do 1050 złotych; ustanowienie limitu maksymalnego dochodu na osobę, do którego przysługiwałoby świadczenie, na poziomie 3000 złotych; a także wypłacanie środków aż do 25 roku życia dla dzieci uczących się (obecnie świadczenie wypłacane jest do 18 roku życia). Natomiast według samej Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej,
w resorcie nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego z programu “Rodzina 500 plus”. Zasięg
i wzmianki dla hasła “500 plus”:

Największe zasięgi w tym temacie profile informacyjne. Widoczne były także głosy nieprzychylne stronie rządzącej.

Oprócz komunikatów informacyjnych, w obrębie tego tematu widoczne były żywe dyskusje polityczne. Pojawiały się też komentarze nieprzychylne stronie rządzącej.

Komentarz

Popularność Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje się na mniej więcej stabilnym poziomie, choć w ostatnim czasie delikatnie wzrosła. Wzrosło również zainteresowanie tematem “Srebrne usta”. W skali kraju jednak zdecydowanie dominowało hasło “500 plus”, które uzyskało także najwyższy skok popularności.