Największe zainteresowanie w minionym dniu generowała informacja dotycząca pozostania Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I Prezes Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Wysoką popularność uzyskały także wiadomości i ryzyku pozwania Polski przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oprócz tego, nieco uwagi internautów przyciągały doniesienia o zablokowaniu mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców.

Trybunał Sprawiedliwości UE

Według wczorajszej informacji agencji Reuters, istnieje ryzyko, że Komisja Europejska pozwie Polskę do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Powodem ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która według niektórych redakcji ma wpłynąć na odejście nawet 40% obecnego składu sędziowskiego. Zasięg i wzmianki dla hasła “Trybunału Sprawiedliwości”:

Poza profilami informacyjnymi, w top wpływu widoczne były liczne głosy krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne spory polityczne.

Małgorzata Gersdorf

Według uchwały Sądu Najwyższego, I Prezes Małgorzata Gersdorf będzie pełnić swoją funkcję do 30 kwietnia 2020 roku. Sędziowie swoją decyzję opierają na art. 183 ust. 3  Konstytucji RP. Jest to jednocześnie działanie wbrew nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, przyjętej w ramach reformy sądownictwa. Zasięg i wzmianki dla hasła “Gersdorf”:

Największe zasięgi generowały profile informacyjne, a także te krytyczne wobec partii rządzącej.

Oprócz komentarzy krytycznych wobec PiS, widoczne były także negatywne opinie względem I Prezes SN.

Relokacja uchodźców

Według najświeższych informacji, na szczycie w Brukseli ustalono, że mechanizm przymusowej relokacji uchodźców nie będzie funkcjonował. Działania te będą odbywały się na zasadzie dobrowolności. Oprócz tego w państwach Unii Europejskiej powstaną centra kontroli migrantów, a poza tzw. „28” (liczba państw członkowskich) utworzone zostaną też ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Zasięg
i wzmianki dla hasła “relokacji uchodźców”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne i dziennikarskie.

W obrębie tego tematu widoczne były wpisy pozytywne wobec partii rządzącej, a także głosy krytyczne wobec instytucji unijnych.

Komentarz

Hasło “Trybunał Sprawiedliwości” uzyskało przeciętne wyniki, ale było tematem dominującym w województwach mazowieckim i małopolskim. Najwyższy skok popularności uzyskała Małgorzata Gersdorf, a informacje z nią związane były najczęściej wyszukiwane w czterech regionach kraju. Hasło “relokacja” odnotowało umiarkowany wzrost zainteresowania, ale okazało się tematem dominującym w największej ilości województw.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here