Największe zainteresowanie 10.05 budził temat podpisania tzw. ustawy 447 (dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holokaustu) przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Stosunkowo wysoką popularność osiągnął też Jacek Majchrowski, obecny prezydent Krakowa, który ogłosił decyzję o starcie w następnych wyborach na ten urząd. Oprócz tego nieco uwagi przyciągała sprawa mecenasa Michała Królikowskiego.

Ustawa 447

Donald Trump w dniu wczorajszym podpisał ustawę 447 (zwaną też JUST Act), która dotyczy restytucji mienia ofiar Holokaustu. Zakłada ona możliwość przeprowadzania raportów przez Departament Stanu USA odnośnie krajów, które nie wywiązują się z  restytucji mienia, jakie zostało nielegalnie  przejęte w trakcie Holokaustu i podczas urzędowania władz komunistycznych. USA ma również pomagać ofiarom zagłady w odzyskiwaniu majątków. Sprawa budzi liczne kontrowersje i obawy, także strony polskiej. Zasięg i wzmianki dla hasła “447”:

Oprócz profili informacyjnych, widoczne były głosy narodowe i konserwatywne.

W sieci przeważają opinie negatywne wobec ustawy 447.

Mec. Michał Królikowski

Mecenas Michał Królikowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym oszustw w podatku VAT. Wczoraj sąd zastosował wobec niego zapobiegawcze środki wolnościowe – 500 tysięcy złotych poręczenia majątkowego i zakaz wykonywania zawodu adwokata. Byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PO-PSL i doradcy prezydenta Andrzeja Dudy grozi do 10 lat więzienia. Zasięg i wzmianki dla hasła “Królikowski”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne.

W obrębie tego tematu widoczne były spory polityczne.

Jacek Majchrowski

Jacek Majchrowski, obecny prezydent Krakowa, zapowiedział, że w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o piątą kadencję na stanowisku. Mówił on m.in. o rozmowie, w której Grzegorz Schetyna zapewnił mu poparcie opozycji. Jedną z jego rywalek będzie Małgorzata Wassermann. Zasięg i wzmianki dla hasła “Majchrowski”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne, a także te przychylne wobec opozycji.

W obrębie tego tematu widoczne były dyskusje polityczne, także te związane ze sprawami Krakowa.

Komentarz

Ustawa 447 uzyskała przeciętny wzrost zainteresowania. Nieco popularności zyskał Jacek Majchrowski, którego dotyczyły najczęściej wyszukiwane hasła w województwie małopolskim. Michał Królikowski w ostatnim czasie uzyskał wysoki poziom uwagi społeczności internetowej i dominował w skali kraju.