Największe zainteresowanie społeczności w minionym dniu przyciągała #UstawaoIPN. Stosunkowo wysoką popularność za sprawą swoich ostatnich wypowiedzi uzyskali także Frans Timmermans i Donald Tusk.

#UstawaoIPN

Premier Mateusz Morawiecki, wraz z premierem Benjaminem Netanjahu, podpisał wczoraj w Tel-Awiwie wspólną deklarację premierów Państwa Izrael i Rzeczypospolitej Polskiej związaną z ochroną prawdy historycznej o ofiarach II Wojny Światowej. Dokument zawiera zapis, według którego Polska i Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, a jedynymi oprawcami były nazistowskie Niemcy. Strona polska wycofała się także z noweli ustawy o IPN, według której za oskarżanie Polski o zbrodnie w czasie IIWŚ groziła odpowiedzialność karna. W tym aspekcie potencjalne kroki prawne zostaną skierowane na ścieżkę cywilno-prawną.

Największe zasięgi w obrębie tego hashtaga generowały profile informacyjne oraz oficjalne profile rządowe. Widoczne były także głosy opozycyjne, oraz te krytyczne wobec strony rządzącej.

Wśród wypowiedzi internautów, widoczne były liczne udostępnienia komunikatów informacyjnych. Pojawiały się także spory polityczne.

Frans Timmermans

Według ostatnich wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Polska miała szansę na przedstawienie swoich argumentów odnośnie reformy sądownictwa, ale nie były one tak obszerne jak się spodziewano i KE nie zmienia stanowiska, uważając, że wciąż istnieje systemowe ryzyko naruszenia praworządności. Słowa te mają związek z wysłuchaniem Polski przed Radą ds. Ogólnych. Zasięg i wzmianki dla hasła “Timmermans”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i dziennikarskie.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne spory i dyskusje polityczne.

Donald Tusk

Przewodniczący Rady Europejskiej wypowiedział się w ostatnim czasie krytycznie wobec pomysłu relokacji uchodźców, nie zgadzając się tym samym ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. Donald Tusk w swoim liście wspominał m.in. o potrzebie dalszego wzmacniania granic
i utworzenia tzw. “regionalnych platform wysiadkowych” gdzie dochodziłoby do oddzielenia uchodźców od migrantów ekonomicznych. Jest to rozwiązanie, o które od dawna zabiegał np. Viktor Orban. W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi Tusk poruszył także temat problemów
w stosunkach transatlantyckich i ostrzegał przed polityką Donalda Trumpa. Zasięg i wzmianki dla hasła “Tusk”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne. Widoczne były też liczne źródła krytyczne wobec strony rządzącej, choć pojawił się także głos jej przychylny.

W obrębie tego tematu widoczne były spory polityczne, w których istotną część komentarzy stanowiły wypowiedzi krytyczne wobec partii rządzącej.

Komentarz

Frans Timmermans uzyskał stosunkowo niewielki wzrost popularności. Hasło “ustawa o IPN” odnotowała najwyższy skok zainteresowania. Rezultaty Donalda Tuska były w ostatnim czasie umiarkowane, ale dzięki stabilności jego wyników, dominował on w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here