Najpopularniejszy wydarzeniem medialnym okresu 30.03-2.04 była informacja o zawetowaniu przez prezydenta tzw. ustawy degradacyjnej. Oprócz tego, za sprawą wywiadu w TVN24, zainteresowanie zdobywał także Donald Tusk. Nieco uwagi internauci poświęcali również wiadomości, wg. której Jarosław Kaczyński potwierdził, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie ukaże się raport końcowy dotyczący jej przebiegu.

Ustawa degradacyjna

Prezydent Andrzej Duda 30.03 ogłosił swoją decyzję o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej. Według prezydenta, niewłaściwym podejściem jest zrównywanie wszystkich postaci podlegających jej ocenie. Weto przyniosło wyraźne poruszenie w obozie
rządzącym, z którego płynęły głosy krytyczne wobec Dudy. Przedstawiciele opozycji natomiast wypowiadali się o decyzji prezydenta raczej przychylnie. Zasięg i wzmianki dla hasła “ustawy degradacyjnej”:

Największe zasięgi w tym temacie odnotowały profile informacyjne.

Temat ten prowokował żywe dyskusje internautów. Widoczne były także komentarze negatywne wobec decyzji prezydenta.

Donald Tusk

W ostatnim czasie Donald Tusk zaczął zyskiwać zainteresowanie mediów – m.in. udzielił on wywiadu w TVN24. Wiele redakcji podawało także informacje o przewidywaniach dotyczących jego powrotu do polskiej polityki. Zasięg i wzmianki dla hasła “Tusk”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne, a także te krytyczne wobec rządu, ale widoczne były też głosy konserwatywne i negatywnie oceniające działania opozycji.

Oprócz komunikatów informacyjnych i dyskusji na bieżące tematy polityczne, według zebranych danych widoczne były liczne wpisy krytyczne wobec postaci Donalda Tuska.

Raport ws. katastrofy smoleńskiej

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie ukaże się końcowy raport dotyczący przebiegu tragicznych wydarzeń. Opublikowany natomiast zostanie raport częściowy podsumowujący zgromadzoną dotychczas wiedzę. Zasięg i wzmianki dla hasła “katastrofy smoleńskiej”:

Zdecydowaną większość wpływu w tym temacie generowały profile nieprzychylne stronie rządzącej.

Oprócz komunikatów informacyjnych, w dyskusjach, jakie miały miejsce w obrębie tego tematu, często pojawiały się słowa krytyczne wobec obecnej władzy.

Komentarz

Temat katastrofy smoleńskiej przyciągał niewielkie zainteresowanie społeczności internetowej. Hasło “ustawa degradacyjna” odnotowała bardzo wysoki, krótkotrwały skok zainteresowania. Popularność Donalda Tuska wzrosła na dłuższą chwilę i dominował on w skali kraju.