Weekend 26-28.01 był bardzo dynamiczny pod względem medialnego ruchu w sieci. Kolosalne zainteresowanie notowała akcja ratunkowa na #NangaParbat. Wysoką popularność uzyskał również hashtag #GermanDeathCamps za sprawą dyskusji wokół zmiany w ustawie o IPN. Nieco uwagi przyciągała także wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

#NangaParbat

W sobotę Polski internet żył akcją ratunkową przeprowadzoną przez członków wyprawy #K2DlaPolaków. Himalaiści Tomasz Mackiewicz
i Elizabeth Revol utknęli na znacznej wysokości. Brawurowa wspinaczka Denisa Urubko i Adama Bieleckiego pozwoliła na sprowadzenie Francuzki. Polaka nie udało się uratować. W sobotni wieczór i przez całą noc, sytuację na bieżąco śledziła znaczna liczba polskich internautów.

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne. Sytuacja na #NangaParbat budziła ogromne emocje społeczności internetowej.

Wśród wypowiedzi i wpisów w obrębie tego hashtaga, dominowały komunikaty informacyjne.

#GermanDeathCamps

W piątek Sejm uchwalił zmianę w ustawie o IPN, według której każdy, kto w sferze publicznej i wbrew faktom będzie przypisywał narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współudział w zbrodniach popełnianych przez III Rzeszę Niemiecką (a także innych zbrodniach przeciw ludzkości, pokojowi i zbrodniach wojennych), będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Sytuacja ta wywołała spór z Izraelem – krytycznie na temat ustawy wypowiadali się m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari.

Oprócz źródeł informacyjnych, wysoki wpływ w dystrybucji tego hashtaga miały profile rządowe, profile związane z Kukiz’15 i te kojarzone
z wartościami patriotycznymi.

Wielu internautów promowało omawiany hashtag i krytykowało oczerniające Polskę podejście zagranicznych mediów do sprawy.

#RexTillerson

26.01 wizytę w Polsce złożył Rex Tillerson, amerykański sekretarz stanu. Spotkał się z nim premier Mateusz Morawiecki, przeprowadzono także wspólną konferencję prasową Tillersona z szefem polskiego MSZ, Jackiem Czaputowiczem. Rozmowy dotyczyły m.in. udziału USA
w modernizacji polskiej armii, sprzeciwu wobec gazociągu Nord Stream 2 oraz szeroko pojętych wspólnych relacji. Z sekretarzem stanu spotkał się także prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Oprócz profili rządowych i informacyjnych, widoczne były także głosy biorące udział w politycznych dyskusjach.

Większość wpisów w temacie stanowiły podawane dalej komunikaty informacyjne.

Komentarz

Hasło „Rex Tillerson” uzyskało wzrost zainteresowania. Zwyżka widoczna jest także w przypadku frazy „IPN”.

W skali kraju zdecydowanie dominował temat Nanga Parbat.