Zdecydowana większość doniesień z weekendu 10-12.11 ma związek z obchodami Święta Niepodległości oraz różnymi wydarzeniami pokrewnymi.

#11Listopada

Największe zasięgi uzyskał hashtag #11listopada jako hasło ogólne, wykorzystywane przez wszystkich internautów i polityków, niezależnie od podziałów.

Największy wpływ w dystrybucji tego hashtaga miały profile medialne, rządowe oraz publicystyczne.

Internauci są podzieleni – spora część wpisów opatrzonych tym hashtagiem porusza w pozytywny sposób temat Marszu Niepodległości i inicjatyw patriotycznych, ale pojawiała się też równie wysoka liczba komentarzy negatywnych względem tego zgromadzenia. Istnieje także grupa internautów, która zajmowała neutralne stanowisko w tym dyskursie, ograniczając się na przykład tylko do publikacji zdjęć.

#ŚwiętoNiepodległości

Bardzo wysokim zainteresowaniem cieszyła się także akcja #ŚwiętoNiepodległości, oficjalnie promowana m.in. przez profile rządowe.

W generowaniu ruchu wokół tego hashtaga, oprócz wspomnianych profili rządowych, brały udział także media.

W obrębie tej akcji dominują komunikaty informacyjne oraz wyrazy patriotyzmu (także łączonego z religijnością).

#MarszNiepodległości2017

Warto zwrócić również uwagę na zainteresowanie akcją #MarszNiepodległości2017, szczególnie popularną
w kręgach patriotycznych i konserwatywnych.

Oprócz mediów informacyjnych, w dystrybucji tego hashtaga widoczne są profile kojarzone z szeroko rozumianą prawicą.

Oprócz komunikatów informacyjnych i organizacyjnych związanych z Marszem, widoczna jest znaczna przewaga głosów konserwatywnych.

#PatriociWolności

#PatriociWolności to akcja opozycyjna, stanowiąca swoistą przeciwwagę w stosunku do dyskursu konserwatywnego. Mimo że w niniejszym zestawieniu była ona najmniej popularna, należy odnotować jej stosunkowo wysoki zasięg.

Praktycznie cały ruch wokół tego hashtaga zdominowany jest przez profile opozycyjne i krytyczne wobec rządu.

Dyskurs w tym temacie zdominowany jest przez komunikaty promowane przez opozycję.

Komentarz

W skali kraju największe zainteresowanie przyciągało hasło „Święto Niepodległości”. „Marsz Niepodległości” uzyskał wysoką popularność głównie lokalnie, w Warszawie i okolicach. „Patrioci Wolności” jako akcja skupiona wokół social media, nie uzyskała widocznych wyników poza nimi.