Największe zainteresowanie internautów w weekend 15-17.06 budziła osoba Jarosława Kaczyńskiego. Umiarkowanie wysoki zasięg uzyskały tez informacje o utworzeniu nowego koła poselskiego Liberalno-Społeczni. Nieco uwagę użytkowników sieci przyciągał także Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie.

Jarosław Kaczyński

Lider Prawa i Sprawiedliwości opuścił szpital już kilka dni temu, ale w weekend nie pojawił się na zjeździe klubów Gazety Polskiej oraz na odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Według nieoficjalnych doniesień medialnych, Jarosław Kaczyński planuje
w najbliższym czasie zebrać prezydium komitetu politycznego. Pojawiają się także liczne spekulacje odnośnie stanu jego zdrowia. Według wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, która została potwierdzona też przez Beatę Mazurek, wizyta w szpitalu wiązała się nie tylko z problemami z kolanem, ale także zagrożeniem życia. Zasięg i wzmianki dla hasła “Kaczyński”:

Największe zasięgi generowały profile krytyczne wobec partii rządzącej. W top wpływu widoczne były także oficjalne profile rządowe i źródła informacyjne.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe spory polityczne. Widoczne były także liczne słowa krytyki pod adresem PiS.

Liberalno-Społeczni

Ryszard Petru, Joanna Scheuring–Wielgus i Joanna Schmidt utworzyli nowe koło poselskie o nazwie Liberalno-Społeczni. Stanowi ono zalążek nowej partii politycznej, która zostanie powołana do życia prawdopodobnie tuż po wyborach samorządowych. Zasięg i wzmianki dla hasła “Liberalno-Społeczni”:

Największe zasięgi osiągały profile informacyjne. Widoczny był też głos Ryszarda Petru, ale w zestawieniu pojawiło się też wysokie nagromadzenie profili konserwatywnych i krytycznych wobec opozycji.

Oprócz wpisów informacyjnych, widoczne były także komentarze negatywnie oceniające działania opozycji.

Centralny Port Komunikacyjny

W referendum przeprowadzonym w gminie Baranów, jej mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko inwestycji. Wątpliwości wzbudzał też system odszkodowań za utracone tereny, którego dotyczyło drugie z zadanych pytań. Referendum nie jest wiążące, ale według pełnomocnika rządu do spraw budowy CPK Mikołaja Wilda, głos mieszkańców będzie brany pod uwagę. Zasięg i wzmianki dla hasła “CPK”:

Największe zasięgi w obrębie tego tematu osiągały profile informacyjne (w tym te związane z tematyką biznesową i lotniczą). Widoczny był także głos krytyki wobec rządu.

W dyskusjach internautów widoczne były zarówno głosy przychylne wobec inwestycji, jak i negatywnie oceniające ten pomysł oraz partię rządzącą.

Komentarz

Fraza “Liberalno Społeczni” przyciągała niewielkie zainteresowanie społeczności internetowej. Zainteresowanie Centralnym Portem Komunikacyjnym osiągnęło umiarkowanie wysoki poziom, natomiast w skali całego kraju zdecydowanie dominował Jarosław Kaczyński.