Największe zainteresowanie w weekend 7.09-9.09 przyciągał hashtag opozycji #KoalicjaObywatelska. Wysoką, choć znacznie niższa popularnością cieszył się hashtag strony rządzącej #DotrzymujemySłowa. Oprócz tego dużo medialnej uwagi poświęcono Barbarze Nowackiej.

#KoalicjaObywatelska

W weekend w Warszawie odbywała się wspólna konwencja Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polska. Podczas wydarzenia przedstawiono dwa nowe hasła: “Polska ma przyszłość” oraz “Wszystko w twoich rękach”, a także założenia programowe Zjednoczonej Opozycji. Wśród nich znalazły się m.in. postulaty dotyczące reformy szkolnictwa, bezpłatnych biletów komunikacji miejskiej dla dzieci
i młodzieży uczącej się, wsparcia dla seniorów, walki ze smogiem, rozbudowy lokalnej infrastruktury (np. “Orlików”) oraz zniesienia dwuwładzy wojewodów i marszałków województw.

Największe zasięgi w tym temacie odnotowały profile krytyczne wobec partii rządzącej, a także te związane z opozycją. W top wpływu widoczne były także źródła informacyjne.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne komunikaty informacyjne związane z konwencją Koalicji Obywatelskiej, relacje z wydarzenia, ale także gorące spory polityczne.

#DotrzymujemySłowa

W ramach akcji #DotrzymujemySłowa (powiązanej też z billboardami widocznymi na oficjalnych pojazdach PiS), politycy Prawa
i Sprawiedliwości podróżują po całej Polsce, aby spotkać się z wyborcami. W weekend premier Mateusz Morawiecki na pokładzie PiS-busa odwiedził Bystrzycę Kłodzką, Wrocław, Jelcz, Wałbrzych, Namysłów, Opole i Kluczbork.

Największe zasięgi w obrębie tego hashtaga osiągały profile związane z PiS, a także źródła konserwatywne i narodowe.

W obrębie tego tematu widoczne były głównie komunikaty informacyjne, często podawane dalej przez zwolenników PiS, ale wśród najaktywniejszych autorów znalazły się też stanowiska krytyczne wobec partii rządzącej.

Barbara Nowacka

Liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska oficjalnie dołączyła do Koalicji Obywatelskiej, co zapewniło jej wyraźny wzrost rozgłosu w sieci. Według słów samej zainteresowanej, w dzisiejszej rzeczywistości politycznej nie ma miejsca na podziały. Nowacka poparła jednocześnie kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na urząd prezydenta Warszawy. Jej decyzję skrytykował Robert Biedroń, mówiąc m.in. że “Koalicja Obywatelska to wielkie oszustwo”. Zasięg i wzmianki dla hasła “Nowacka”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i dziennikarskie (w większości liberalne) oraz źródła krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe dyskusje i spory polityczne.

Komentarz

Hashtag #DotrzymujemySłowa występuje właściwie tylko jako akcja w social media i nie odnotował widocznych wyników jako hasło
w wyszukiwarce. Koalicja Obywatelska uzyskała niewielką popularność, bardzo wysoki poziom zainteresowania osiągnęła natomiast Barbara Nowacka, która dominowała w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here