W weekend 20-22.07 największe zainteresowanie internautów przyciągała Małgorzata Gersdorf. Wysoki poziom popularności odnotowały także komunikaty związane z protestami pod Sejmem oraz te dotyczące pomocy polskich strażaków przy gaszeniu pożarów w Szwecji.

Pożary w Szwecji

W sobotę ze Świnoujścia do środkowej Szwecji wyruszyła grupa 140 strażaków i 44 wozów ratowniczo-gaśniczych. Polska odpowiedziała na prośbę władz szwedzkich i zdecydowała się pomóc w gaszeniu płonących lasów. Akcja gaśnicza miała zostać rozpoczęta dziś. Strażacy przygotowani są na dwa tygodnie walki z żywiołem. Zasięg i wzmianki dla hasła “Szwecji”:

Oprócz portali informacyjnych, w top wpływu widoczne były także źródła związane z podróżowaniem i literaturą, które publikowały wpisy niezwiązane z tematem, ale zawierające słowo kluczowe. Wśród wypowiedzi najaktywniejszych autorów widoczne były przede wszystkim komunikaty informacyjne i głosy wsparcia dla polskich strażaków.

Policja pod Sejmem

Poseł PO Michał Szczerba opublikował na Twitterze zdjęcia policjantów zabezpieczających protesty pod Sejmem wraz z ich personaliami. Rzecznik komendanta głównego mł. insp. Mariusz Ciarka zapowiedział, że policja skieruje w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury –
w opinii policji tego rodzaju aktywność może stanowić poważne zagrożenie funkcjonariuszy. Głośno było także o sprawie Dawida Winiarskiego, który miał być jednym z najbardziej agresywnych protestujących. Niektóre źródła podawały informacje o tym, że został on ciężko poturbowany przez policjantów, przeczą temu jednak fotografie wykonane dzień po protestach. Zasięg i wzmianki dla hasła “Sejmem”:

Największe zasięgi w tym temacie odnotowały profile informacyjne oraz te krytyczne wobec obecnego rządu. Top najaktywniejszych autorów również zostało zdominowane przez głosy popierające protesty i krytyczne wobec działań policji.

Małgorzata Gersdorf

W weekend zauważyć można było utrzymujący się na wysokim poziomie zasięg dyskusji dotyczących I Prezes SN. Na tę sytuację wpływ miała m.in. wizyta Małgorzaty Gersdorf w Niemczech – MSZ naszego sąsiada nie widzi powodów, aby uznać zainteresowaną za
“byłą” I Prezes. Okoliczności te krytycznie komentowali politycy związani z partią rządzącą, m.in. Marek Suski i Ryszard Czarnecki. Także według rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego, Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku. W sieci pojawiły się również doniesienia o potencjalnej kandydatce na to stanowisko. Jest to obecna dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. Małgorzata Manowska, musi ona jednak oficjalnie złożyć swoją kandydaturę. Zasięg i wzmianki dla hasła “Gersdorf”:

Największe zasięgi generowały profile informacyjne oraz te krytyczne wobec strony rządzącej. Natomiast wśród wypowiedzi najaktywniejszych autorów dominowały głosy negatywnie oceniające działania Małgorzaty Gersdorf.

Komentarz

Zainteresowanie hasłami “pod Sejmem” i “Małgorzata Gersdorf” kształtowało się podobnie, ale to druga z wymienionych dominowała
w znacznej większości regionów kraju. Popularność pierwszego hasła była głównie lokalna – widoczna przede wszystkim na Mazowszu
i w województwie świętokrzyskim. Najwięcej uwagi użytkowników sieci przyciągał temat pożarów w Szwecji, który był najpopularniejszy przede wszystkim w północnej i zachodniej Polsce.