W weekend 6-8.07 największe zainteresowanie społeczności internetowej przyciągał hashtag #Wolyn43. Wysoką popularność uzyskała również Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, natomiast Marsz Równości odnotował wyniki na umiarkowanym poziomie.

#Wolyn43

W niedzielę po raz pierwszy w Telewizji Publicznej wyemitowano film “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Ma to związek ze zbliżającą się rocznicą tzw. Krwawej Niedzieli 11.07.1943, kiedy miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA. Z tej okazji na Ukrainę pojechał też m.in. prezydent Andrzej Duda.

Największe zasięgi w tym temacie generowały: profil TVP Info, oficjalne profile Kancelarii Prezydenta RP, a także profile historyczne
i konserwatywne. Widoczny był także głos krytyki wobec opozycji.

W obrębie tego hashtaga widoczne były przede wszystkim podawane dalej wpisy o charakterze informacyjnym. Pojawiały się także spory polityczne.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

W niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie miały miejsce uroczystości związane z 27. Pielgrzymką Rodziny Radia Maryja. Na wydarzeniu obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister sportu Witold Bańka i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zasięg i wzmianki dla hasła “Radia Maryja”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile związane z Radiem Maryja, oficjalny profil Kancelarii Prezydenta RP, profile konserwatywne i narodowe, ale także te krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne komunikaty informacyjne związane z wydarzeniem. Pojawiały się także spory polityczne
i światopoglądowe.

Marsz Równości

W tym samym czasie co Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, w Częstochowie odbywał się pierwszy w historii tego miasta Marsz Równości. Według słów Joachima Brudzińskiego był on prowokacją środowisk LGBT wymierzoną wobec pielgrzymów, choć w czasie jego trwania obyło się bez incydentów. Szef MSWiA zapowiedział także, że złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością znieważenia oraz profanacji symboli narodowych przez uczestników wydarzenia. Zasięg i wzmianki dla hasła “Marszu Równości”:

W top wpływu widoczne były zarówno źródła konserwatywne i narodowe, jak i te liberalne, a także głosy krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne spory polityczne i światopoglądowe.

Komentarz

Zainteresowanie hasłami “Radia Maryja” oraz “Marsz Równości” wzrastało w bardzo podobny sposób. W skali całego kraju dominowało pierwsze z wymienionych, warto zauważyć jednak przewagę Marszu Równości w województwach śląskim, opolskim i podkarpackim.

Popularność hasła “Wołyń” była kolosalna w odniesieniu do pozostałych analizowanych fraz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here