Największe zainteresowanie społeczności internetowej w weekend 13-15.07 budziły informacje dotyczące Zgromadzenia Narodowego. Wysoką popularność odnotowały także tematy związane z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Nieco uwagi użytkowników sieci uzyskał również prezydent Żyrardowa, ze względu na jego zatrzymanie.

Zgromadzenie Narodowe

W piątek na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego związane z 550-leciem polskiego parlamentaryzmu oraz 100-leciem niepodległości. Zaproszenie na uroczystość otrzymały wszystkie partie, natomiast posłowie PO nie zjawili się na wydarzeniu, a parlamentarzyści Nowoczesnej i PSL-UED opuścili spotkanie zaraz po uroczystym odśpiewaniu hymnu. Zasięg i wzmianki dla hasła “Zgromadzenie Narodowe”:

W top wpływu widoczne były przede wszystkim profile związane z opozycją, krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe spory polityczne oraz komunikaty informacyjne związane z wydarzeniem.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Na odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku, obecny był premier Mateusz Morawiecki, który wygłaszał oficjalne przemówienie.
W czasie jego trwania, za sprawą protestujących nieopodal rolników, dało się usłyszeć okrzyki i dźwięki syren. Zasięg i wzmianki dla hasła “Lecha Kaczyńskiego”:

Największe zasięgi osiągały oficjalne profile rządowe, profile informacyjne, ale także głosy krytyki pod adresem partii rządzącej.

Wśród wypowiedzi internautów dominowały spory dotyczące bieżących spraw politycznych, a także dyskusje na temat postaci Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent Żyrardowa

Wojciech J. jest jednym z podejrzanych w sprawie ustawiania przetargów dotyczących sprzedaży nieruchomości w nadmorskim Rewalu.
W piątek, wraz z przedsiębiorcami z Rewala i Gryfic, został on zatrzymany przez CBA. Sąd zdecydował jednak o zastosowaniu wobec Wojciecha J. tzw. nieizolacyjnych środków zapobiegawczych – poręczenia majątkowego i zakazu zbliżania się do potencjalnych świadków. Zasięg
i wzmianki dla hasła “Żyrardowa”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne, w tym także lokalne.

W obrębie tego tematu widoczne były przede wszystkim wpisy informacyjne.

Komentarz

Zgromadzenie Narodowe odnotowało bardzo wysoki skok popularności i dominowało w skali kraju. Lech Kaczyński odnotował przeciętny wzrost zainteresowania w ostatnich dniach, a tematy z nim związane uzyskały najwyższe wyniki w województwach pomorskim
i dolnośląskim. Najwięcej uwagi internautów przyciągał prezydent Żyrardowa, który dominował w województwach mazowieckim i łódzkim.