Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Weto w UE. Zakrocki: “Idziemy w stronę izolacji” [OPINIA]

wp.pl, 27 listopada 2020 r. Wspólne oświadczenie premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana nie zawiera w zasadzie żadnych nowych wątków, których obaj panowie dotąd nie poruszali, wypowiadając się w sprawie wiązania praworządności z unijnymi pieniędzmi. A jednak atmosfera wokół Polski i Węgier z każdą godziną się zagęszcza.

Potwierdzając wspólną wolę wetowania unijnego budżetu (WRF) i Funduszu Odbudowy (FO) – jeśli mechanizm praworządności w obecnym kształcie będzie utrzymany – premierzy Polski i Węgier zachowali język dyplomacji i przyjęte w Europie standardy. A nawet zapalili w tunelu światełko, mówiąc, że ustąpią wtedy, gdy nastąpi “istotna modyfikacja ” mechanizmu, nie wskazując, o jakiego typu “modyfikację” im chodzi.

Premierzy starali się też podkreślać, że stoją za sobą murem, gdy mówili, że “ani Polska, ani Węgry nie zaakceptują żadnej propozycji, która zostanie uznana przez drugą za nie do przyjęcia” – co miało być sygnałem, że nie uda się ich podzielić. Czytaj więcej…


Koniec koalicji w Senacie? PSL szuka trzeciej drogi

polityka.pl, 30 listopada 2020 r. Ludowcy chcą przejąć wyborców, którzy właśnie porzucili PiS, dlatego muszą się ustawiać jako partia przynajmniej teoretycznie obrotowa. Ale czy naprawdę zrezygnują z wpływów w Senacie?

„Nie ma już opozycyjnej większości w Senacie” – krzyczy w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” tytuł rozmowy z wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim z PSL, głównym strategiem politycznym tej partii. Przypomnijmy: w zeszłorocznych wyborach mimo przegranej w wyborach do Sejmu opozycji udało się dość sensacyjnie zdobyć minimalną większość w stuosobowym Senacie. PiS ma tam wprawdzie najwięcej deputowanych (48), ale przewagę 51 głosów ma opozycyjny alians Koalicji Obywatelskiej (43), PSL (trzech) i Lewicy (dwoje), wsparty przez trójkę senatorów niezależnych.

Teraz Zgorzelski mówi, że tej większości nie ma. „Szansa na stworzenie w Senacie wspólnoty wartości i celów została pogrzebana. W takiej formule potrzebne jest minimum szacunku dla przekonań i wartości partnerów koalicyjnych” – narzeka ludowiec, powołując się na brak jedności opozycji przy tzw. piątce dla zwierząt. Ale wygląda to tylko na pretekst, ludowcom chodzi o coś innego. Czytaj więcej…


Umarł król, niech żyje król

krytykapolityczna.pl, 30 listopada 2020 r. „Cały świat odetchnął z ulgą” – pisano, gdy Trump przegrał wybory. Z pewnością odetchnęło liberalne „skrajne centrum”, które niczego nie pragnie tak bardzo jak powrotu do tak zwanej normalności, sprzed ponurego karnawału administracji Trumpa. Jarosław Pietrzak przypomina, jak ta normalność wygląda – i czego możemy się spodziewać po nowym prezydencie USA.

Kurz opada, czas ochłonąć. Prezydent elekt wygrał, bo nie jest Trumpem, i na tym w zasadzie lista jego cnót się kończy. Nadzieje na to, że głowa najpotężniejszego supermocarstwa przestanie zachowywać się jak pajac i spędzać noce na Twitterze, będą mogły się spełnić, ale to chyba wszystko. I nic tu nie pomoże mityczna „presja z lewej strony”, która zdaniem optymistów mogłaby ciągnąć administrację Bidena w stronę rozwiązań postępowych czy choćby odpowiadających poważnie na katastrofę klimatyczną. Czytaj więcej…