Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało [ANALIZA]

wiadomosci.onet.pl, 31 października 2020 r. Nasze szanse na przetrwanie zależą — po raz pierwszy w życiu — od kwestii najzupełniej pierwotnych: wieku, schorzeń zgrabnie zwanych współistniejącymi, może DNA i grupy krwi, poziomu jakiejś witaminy lub też przyjętych wcześniej szczepionek. W starciu z koronawirusem polskie państwo skapitulowało. O naszym losie zdecyduje raczej Darwin niż Kaczyński. I to naprawdę nie jest dobra informacja.

Kontakt

Bliska mi osoba miała kontakt. Trafiła na zakażoną lekarkę podczas rutynowej, zaplanowanej tygodnie wcześniej wizyty. Dowiedziała się o tym kilka dni po wizycie, bo zadzwonili z przychodni, gdzie lekarka pracuje.

Wedle systemu, który zbudował rząd, sanepid powinien z miejsca poinformować bliską mi osobę, a także mnie i całą moją rodzinę, że lądujemy na kwarantannie. Zakaz wychodzenia, policja regularnie pod blokiem, jakieś kontrolne aplikacje w telefonie. Sanepid się nie dodzwonił, policja przyjechała tylko parę razy do sąsiada alkoholika i złodzieja, karetka zresztą też. Kwarantannę odbyliśmy nieformalnie, za test — na szczęście negatywny — zapłaciliśmy bardzo dużo z własnej kieszeni. Czytaj więcej…


Young Lives Matter. Polska kontrkultura 2020

salon24.pl, 1 listopada 2020 r. To, co dziś dzieje się na polskich ulicach, to coś znacznie większego i głębszego niż walka o prawo do aborcji, czy kolejny protest ludzi niezadowolonych z rządów PiS. Przekonywanie o tym, że teraz wyszło w Warszawie sto tysięcy ludzi, a kilka lat temu na demonstracje przyjeżdżało co najmniej tyle samo, jeśli nie więcej, podobnie jak na Marsze Niepodległości, to pocieszanie się i mydlenie oczu. I nie chodzi mi o to, czy obecny rząd przetrwa tę nawałnicę. Myślę, że przetrwa, choć poważnie się osłabi, a czy za rok odzyska siłę, tego nikt dziś nie wie. Dzieje się jednak coś dużo ważniejszego i głębszego.

Na ulice setek miast – nie tylko Warszawy – wyszło zupełnie nowe pokolenie. Pokolenie, które używa symboliki, języka, form demonstracji szokujących dla starszych generacji, także wszystkich tych, którzy organizowali antykomunistyczny bunt w latach 80. czy później uczestniczyli w różnego rodzaju demonstracjach. Ale tak naprawdę w ich rozumieniu, walczą o to samo. „Nam chodzi o wolność” – powiedział mi kilka dni temu pewien 18-latek. Jakkolwiek trudno to zrozumieć wielu z nas, im chodzi o wolność. Oni czują, że ktoś im ją zabiera i bezradni, wściekli wykrzykują to w formie, którą uważają za stosowną i odpowiednią. Czytaj więcej…


Rada konsultacyjna Strajku Kobiet przedstawiła swój skład i pierwsze postulaty

onet.pl, 1 listopada 2020 r. Postulaty dotyczące osób LGBT, katastrofy klimatycznej, a także zakończenia finansowania Kościoła – między innymi tym chce zajmować się powstająca rada konsultacyjna Strajku Kobiet. Aktywistki rady zaprezentowały też jej skład.

– Rada ma pracować nad tym, by głosy protestów, które odbywają się w Polsce, zebrać i uporządkować – mówiła Marta Lempart. Podała też wstępny skład rady. Znaleźli się w nim: Barbara Labuda, Beata Chmiel, Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Michał Boni, Piotr Szumlewicz, Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota oraz Nadia Oleszczuk. Czytaj więcej…