Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Jacek Kurski z ochroną. “SOP nie jest prywatną agencją”

wiadomosci.wp.pl, 5 listopada 2020 r. Nie milknie burza po decyzji szefa MSWiA o przyznaniu ochrony Służby Ochrony Państwa prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu. Decyzja miała zapaść ze względu na “dobro państwa”. – Opinia publiczna powinna poznać uzasadnienie takiej decyzji oraz uzyskać informację, kto wystąpił z wnioskiem o taką ochronę – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską były szef CBA Paweł Wojtunik.

Przypomnijmy, jak nieoficjalnie ustalił TVN24, szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o przydzieleniu prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu ochrony SOP. Decyzję podjęto na podstawie art. 3 ustawy o SOP. Zgodnie z nim ochroną objęci są m.in. prezydent, marszałkowie obu izb parlamentu, premier oraz wicepremierzy. W dokumencie zapisano, że ochronę można przydzielić także “innym osobom ze względu na dobro państwa”. Czytaj więcej…


Twitter i Facebook na straży bezpieczeństwa głosowania w USA. Dezinformujące konta zniknęły z platform

cyberdefence24.pl, 4 listopada 2020 r. Twitter i Facebook zawiesiły we wtorek konta, na których – jak twierdzą platformy – odnotowały nieautentyczne zachowanie. Wszystkie profile zaangażowane były w publikowanie treści odnośnie przebiegu amerykańskich wyborów prezydenckich.

Twitter oraz Facebook wykryły i zawiesiły kilka kont, za pomocą których publikowano informacje odnośnie wczorajszego głosowania w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Większość profili zostało utworzonych niedawno i posiadały prawicowy charakter – informuje Agencja Reutera.

Twitter wskazał, że konta naruszały politykę poprzez publikowanie identycznych treści poprzez pozornie niezależne konta, a także z uwagi na wykazywanie zautomatyzowanych zachowań.

Jedno z zawieszonych kont twitterowych – SVNewsAlerts – posiadało ponad 78 000 obserwujących. Profil, jak wskazuje Agencja Reutera, często ostrzegał przed niepokojami związanymi z wyborami i wskazywał na problemy z bezpieczeństwem oraz wiarygodnością głosowania, pomimo niewielkiej ilości zgłoszonych zakłóceń przez lokale wyborcze. Czytaj więcej…


Trump: „Próbują ukraść wybory”. Twitter ukrywa wpis

cyberdefence24.pl, 4 listopada 2020 r. Twitter bezlitośnie podchodzi do treści, które oznacza jako łamiące zasady platformy w kontekście wyborów w Stanach Zjednoczonych. Tym razem ukrył i oznaczył wpis Donalda Trumpa, w którym amerykański prezydent stwierdził, że jego przeciwnicy „próbują ukraść wybory”.

Na jednym z ostatnich wpisów amerykańskiego prezydenta pojawiła się nakładka ukrywająca twitta, w której portal informuje, że jego treść została ograniczona z uwagi na to, iż zawiera on treści, które mogą wzbudzać kontrowersje lub wprowadzać w błąd w kwestiach dotyczących udziału w wyborach.

Po oznaczeniu twitta jako niezgodnego z zasadami platformy automatycznie blokowana jest możliwość odpowiadania na wiadomość, jednak w dalszym ciągu można go cytować wraz z komentarzem.

Co napisał prezydent Trump, że kolejny raz Twitter postanowił ograniczyć jego wpis? Oskarżył swoich przeciwników, że próbują „ukraść wybory”. Jak nietrudno się domyśleć, dość szybko na platformie pojawiły się wpisy użytkowników oskarżających platformę o stosowanie cenzury. Czytaj więcej…