Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Dyrektor Facebooka odpowiedzialny za walkę z dezinformacją odchodzi ze stanowiska

cyberdefence24.pl, 4 stycznia 2021 r. Dyrektor odpowiedzialny za koordynowanie spraw politycznych i walki z dezinformacją o koronawirusie opuścił swoje stanowisko. Jego odejście nie było wcześniej komunikowane przez koncern Marka Zuckerberga.

Rob Leathern, dotychczasowy manager odpowiedzialny m.in za kwestie polityczne i walkę z dezinformacją związaną z pandemią koronawirusa odchodzi ze stanowiska. Sam zainteresowany poinformował współpracowników o swojej decyzji 30 grudnia ubiegłego roku – informuje Reuters, który dotarł do wewnętrznej wiadomości wysłanej do pracowników Facebooka.

Na ten moment nie wiadomo kto zastąpi byłego już dyrektora na jego stanowisku. Leathern był twarzą kontrowersyjnej polityki reklamowej Facebooka – przypomina Reuters. Brak zrozumienia przyniosła również decyzja, aby znieść wyborczy zakaz reklam w stanie Georgia tuż przed zaplanowanymi na jutro „wyborczymi dogrywkami”, które zadecydują o tym kto będzie kontrolował amerykański senat. Czytaj więcej…


Nauka przeciw Pandemii – naukowcy podejmują kolejne działania na rzecz edukacji

naukawpolsce.pap.pl, 4 stycznia 2021 r. Naukowcy z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii podejmują kolejne działania na rzecz edukacji nt. szczepień. Właśnie opublikowali anglojęzyczną wersję Białej Księgi; powstała też strona, na której eksperci medyczni odpowiadają na pytania internautów dot. szczepień.

Twórcy inicjatywy Nauka przeciw Pandemii opublikowali anglojęzyczną wersję Białej Księgi nt. szczepień na COVID-19. “Ma ona służyć naukowcom i klinicystom w krajach, którym na szczepionkę przyjdzie czekać dłużej, gdzieniegdzie nawet do 2022 r. Takie opracowanie ma być pomocne chociażby w takich krajach (np. niektórych afrykańskich), gdzie stopień edukacji jest niski, panuje wiele przekonań lokalnych, które samoistnie generują mity dotyczące ochrony zdrowia” – poinformował jeden z uczestników przedsięwzięcia, prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Czytaj więcej…


Antyszczepionkowcy są zorganizowani, pandemię uznają za historyczną szansę

konkret24.tvn24.pl, 4 stycznia 2021 r. Brytyjsko-amerykański NGO wziął udział w konferencji liderów ruchu antyszczepionkowego. Wnioski: przeciwnicy szczepień działają w sposób skoordynowany, metodyczny, a pandemię COVID-19 uznali za historyczną szansę na upowszechnienie swoich przekonań.

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (Center for Countering Digital Hate, CCDH) to organizacja pozarządowa powołana na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się nienawiści i dezinformacji w sieci. Jej przedstawiciele od miesięcy badają zachowania środowisk przeciwników szczepień w mediach społecznościowych. W październiku przedstawiciele CCDH wzięli udział w trzydniowej konferencji liderów ruchu antyszczepionkowego. Nagrali wystąpienia i je przeanalizowali. Ustalenia spisali w raporcie “The Anti-Vaxx Playbook” opublikowanym 22 grudnia. Czytaj więcej…