Dwadzieścia krajów, w tym Francja, Wielka Brytania i Indie, podpisały w czwartek (26.09.) porozumienie w ONZ, którego celem jest powstrzymanie rozpowszechniania fałszywych wiadomości w Internecie.


Sygnatariusze, w tym także Republika Południowej Afryki i Kanada, zobowiązali się do promowania w Internecie „niezależnie raportowanych, różnorodnych i wiarygodnych” informacji w ramach porozumienia zainicjowanego przez Reporterów bez Granic (RSF), organ nadzorujący wolność prasy.

„Pojawienie się globalnej przestrzeni cyfrowej wstrząsa światem informacji, niosąc ze sobą postęp i ryzyko” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

Dodał, że wprowadzanie w błąd w Internecie, szczególnie podczas kampanii wyborczych, „podważa zaufanie do instytucji demokratycznych”.

„Umowa podkreśla odpowiedzialność dostawców Internetu za promowanie wiarygodnych treści i pluralizmu w celu uniknięcia obecnego chaosu informacyjnego” – powiedział RSF w swoim oświadczeniu.

W ubiegłym tygodniu Twitter zamknął tysiące kont na całym świecie, które były odpowiedzialne za rozpowszechnianie dezinformacji. Znaleziono także fałszywe konta pochodzące z Chin, starające się wprowadzić niezgodę wśród protestujących w Hongkongu.

W ubiegłym miesiącu Facebook usunął fałszywe konta w Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich za publikowanie dezinformacji.

Źródło: channelnewsasia.com