Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Parlament Europejski zaniepokojony stanem wolności mediów w Unii Europejskiej

wirtualnemedia.pl, 26 listopada 2020 r. Parlament Europejski w przyjętej w środę rezolucji wyraził głębokie zaniepokojenie stanem wolności mediów w UE, potępiając “nękanie i wywieranie presji na dziennikarzy oraz przemoc wobec nich”.

W rezolucji, uchwalonej 553 głosami “za” przy 54 – “przeciw” i 89 głosach wstrzymujących się, Parlament zwraca uwagę na „podejmowane przez rządy niektórych państw członkowskich próby uciszenia krytycznych i niezależnych mediów oraz osłabienia wolności i pluralizmu mediów”.

Europosłów szczególnie niepokoi stan mediów publicznych w niektórych krajach UE, gdzie stały się one przykładem „propagandy prorządowej”. Posłowie podkreślają, że wolność, pluralizm, niezależność mediów i bezpieczeństwo dziennikarzy stanowią kluczowe elementy prawa do wolności wypowiedzi i informacji oraz są podstawą demokratycznego funkcjonowania UE. „W ostatnich latach wolność mediów jest ograniczana” – brzmi zapis zawarty w tekście rezolucji. Czytaj więcej…


Ruszyła strona dedykowana raportom o COVID-19

cyberdefence24.pl, 25 listopada 2020 r. Ruszyła strona internetowa poświęcona dziennym raportom w sprawie zakażeń COVID-19. Zamieszczane na niej statystyki i informacje pochodzą z elektronicznego systemu EWP, który przechowuje dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia.

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Laboratoria mają wprowadzać dane do elektronicznego systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin. Informacje pochodzące z systemu są od wtorku ogłaszane przez resort zdrowia w porannych statystykach. I te dane są też prezentowane na rządowej stronie gov.pl: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2. Czytaj więcej…


Parler – świątynia teorii spiskowych czy szansa na lepsze social media?

antyweb.pl, 18 listopada 2020 r. Social media i polityka to trudny i patologiczny związek. Dzięki ich zasięgom, a także danym które o nas zbierają, polityczne public relations zmieniło się dziś niemal całkowicie. Działania znane całościowo pod nazwą afery Cambridge Analityca potrafiły doprowadzić do zaskakujących wyników wyborczych, a zasięgi na twitterze i facebooku w odpowiednich rękach mogą stać się przepustką do parlamentu.

Równolegle do walki o zasięgi i dane, toczy się pojedynek o przekaz. Każdy, kto korzysta z social mediów wie, że liczba fake newsów jest dziś wręcz przerażająca, ale metody walki z nimi, także nie budzą zaufania. Próby usuwania czy opatrywania oceną treści publikowanych za ich pośrednictwem stawiają sporo pytań o zakres wolności słowa i cenzury. Nie ma co ukrywać, najważniejsi technologiczni giganci z tej branży mają dziś pozycję quasi-monopolistyczną. Czytaj więcej…