Przyczynkiem do tego tematu stał się znany tweet prezydenta Stanów Zjednoczonych dotyczący przycisku nuklearnego na jego biurku. Jak zauważył Matthew Gertz, ekspert w dziedzinie mediów, informacja dotycząca wpisu w telewizji pojawiła się o godzinie 7:37 wieczorem, czasu lokalnego. Sam Tweet natomiast opublikowany został o 7:49.

Istnieje wiele teorii odnośnie ponadprzeciętnej aktywności Donalda Trumpa na Twitterze. Pojawiają się głosy, według których to sztuczka mająca odwrócić uwagę od słabości administracji obecnego prezydenta, próba pozyskania zwolenników, a według niektórych częste
i radykalne zmiany tematów stanowią znamiona niestabilności psychicznej.

Wyjaśnienie przedstawianej sytuacji jest jednak o wiele prostsze – prezydent tweetuje o tym, co widzi w telewizji. Według informacji Trump poświęca wiele czasu na śledzenie najnowszych doniesień z kraju i świata. Dziennikarze takich redakcji jak CNN, The Washington Post, czy New York Magazine, stworzyli nawet listę wpisów prezydenta inspirowanych komunikatami podawanymi przez stację Fox.

Po porównaniu tweetów Donalda Trumpa z przekazami telewizji Fox, można zauważyć bardzo częste występowanie tego rodzaju pętli komunikacyjnej. Wpisy prezydenta nie są planowane w sposób strategiczny i nie są działaniem obliczonym na odwrócenie uwagi mediów. To media w istocie zajmują uwagę Trumpa. Jego sympatia do konserwatywnego kanału budzi jednak obawy niektórych środowisk.

W przeszłości obecny prezydent często bywał gościem programu Fox & Friends. Po analizie korelacji pomiędzy aktywnością Trumpa na Tweeterze, a emisją wspomnianego programu, udało się ustalić, że jeżeli prezydent pojawia się online w porannych godzinach, to czyni to przeważnie właśnie w okolicach emisji Fox & Friends. Oczywiście nie wszystkie jego wpisy dotyczą treści pokazywanych akurat w telewizji, ale dla wprawnego obserwatora część nawiązań będzie oczywista.

W ten sposób wiele pozornie bezsensownych wpisów Donalda Trumpa, nabiera nowego znaczenia w obliczu przekazów telewizji Fox. Oczywiście nie wszystkie jego posty korespondują z materiałami omawianej stacji. Oprócz tego pewien rozdźwięk widoczny jest pomiędzy czasem ukazywania się materiałów, a „odpowiedzią” prezydenta. Wytłumaczeniem jest wykorzystanie możliwości nagrywania przekazów, która umożliwia także przewijanie reklam lub mniej pasjonujących tematów.

Celem Donalda Trumpa najpewniej nie jest wpływanie na przekazy medialne, ale media w ten, czy inny sposób reagują na jego działania. Jego aktywność na Twitterze niejako odwraca porządek, w którym dostawcy informacji poświęcają swoje zasoby na przekazanie najświeższych doniesień o słowach prezydenta. Rezultat dla telewizji Fox jest na pewno pozytywny – dzięki szczególnej uwadze, jaką Trump poświęca tej stacji, również inni dostawcy mediów są niejako zmuszeni do zajmowania się ich komunikatami.

 

Źródło:
https://www.politico.com/magazine/story/2018/01/05/trump-media-feedback-loop-216248