Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Wybranowski: Wkurzający PiS i tak lepszy niż Platforma? [OPINIA]

opinie.wp.pl, 29 listopada 2020 r. W trudnych czasach lepszy nawet irytujący, ale stabilny i konsekwentny rząd, niż chaotyczna opozycja bez pomysłu i programu. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszego sondażu pracowni IBRiS dla Wirtualnej Polski. O ile niewiele on zmienia w sytuacji Prawa i Sprawiedliwości, o tyle dla opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej regularnie spadające sondaże powinny być poważnym sygnałem ostrzegawczym. Kolejnym.

Tąpnięcie, jakie najnowsze badania przynoszą Prawu i Sprawiedliwości, spadek poparcia o 0,3 punkty procentowe w stosunku do wyników sprzed dwóch tygodni jest tak nieznaczny, że praktycznie niezauważalny. W połowie listopada partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała (po blisko miesiącu regularnego zjazdu sondażowego) pierwszy skok poparcia (o 4 pp) i dziś można powiedzieć, że ten wynik lokujący się wokół 32,7 proc. poparcia utrzymało. Czytaj więcej…


„Motel Polska”, czyli perwersyjna propaganda PiS

polityka.pl, 1 grudnia 2020 r. O nie, „Motel Polska” to nie jest produkcja żenująca. Nie jest obciachem, popisem złego gustu i amatorszczyzny. To produkt jak najbardziej przemyślany, diablo przewrotny i wyrachowany.

Tego się nie da opowiedzieć. To trzeba zobaczyć na własne oczy – dla wiedzy lub dla „beki”. Nigdy bowiem w dziejach agitacji politycznej w Polsce nie posunięto się tak daleko jak w przypadku nowego serialu czy „formatu” TVP o wdzięcznym tytule „Motel Polska”. Czytaj więcej…


Jeszcze miesiąc przed nami, a już w 2020 r. w Polsce zmarło najwięcej osób od wojny [WYKRES DNIA]

next.gazeta.pl, 1 grudnia 2020 r. Dopiero zaczął się grudzień, a już wiadomo, że w 2020 r. zmarło w Polsce najwięcej osób od zakończenia drugiej wojny światowej. Liczba osób zmarłych w listopadzie była około dwukrotnie wyższa od średniej z ostatnich lat.

W całym 2018 r. zmarło w Polsce ok. 414 tys. osób. Jak wynika z danych GUS, był to pod tym względem najgorszy rok w Polsce od 1946 r., czyli czasów po zakończeniu II wojny światowej. Już teraz wiadomo, że w 2020 r. ten tragiczny “rekord” wyśrubujemy.

Z danych z Rejestru Stanu Cywilnego udostępnionych Gazeta.pl przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że w ciągu pierwszych 48. tygodni roku (konkretnie – od poniedziałku 30 grudnia 2019 r. do niedzieli 29 listopada 2020 r. włącznie) zmarło w Polsce ponad 417,8 tys. osób. Słowem – w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2020 r. mieliśmy więcej osób zmarłych niż przez pełny rok w ostatnich 75 latach. Czytaj więcej…