Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Facebook tłumaczy powody usunięcia konta Korwin-Mikkego. „Nie mogliśmy postąpić inaczej”

biznes.wprost.pl, 7 grudnia 2020 r. – Mówimy wprost o nagminnym publikowaniu treści, które stanowią naruszenie standardów społeczności. Musimy ich przestrzegać –przyznała w wywiadzie z portalem money.pl dyrektor Facebooka na Europę Centralną pytana o usunięcie konta Janusza Korwin-Mikkego.

Konto Janusza Korwin-Mikkego na Facebooku zostało usunięte w czwartek 12 listopada. Polityk miał tam blisko 780 tys. obserwujących. Sam twierdzi, że konto usunięto z „niezrozumiałych powodów”. Co kluczowe, nie było to – jak się zdarza najczęściej – czasowe zablokowanie dostępu do konta, a jego całkowite usunięcie.

Co prawda jeszcze kilka dni funkcjonowało angielskie konto lidera Konfederacji. Jednak i ono zostało usunięte. Czytaj więcej…


PKN Orlen przejmuje Polska Press. Wielka inwestycja giganta

money.pl, 7 grudnia 2020 r. PKN Orlen będzie miał swoje media. Naftowy gigant właśnie poinformował, że przejmuje Polska Press – jedną z największych grup wydawniczych w Polsce. To do niej należy wiele regionalnych dzienników, m.in. “Gazeta Wrocławska”, “Dziennik Łódzki” czy “Gazeta Krakowska”.

– Dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy ORLEN, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data – tak transakcję komentuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Spółka nigdzie jednak nie podaje, ile zapłaciła za tę transakcję.

Orlen nie ukrywa, że po przejęciu Ruchu czy stworzeniu własnego domu mediowego przejęcie Polska Press to kolejny krok do budowy “wsparcia sprzedaży oraz zarządzania danymi”, ale również przygotowanie do jeszcze mocniejszego wejścia na rynek e-commerce. W praktyce oznacza to jednak swoistą “repolonizację” mediów prywatnych. Czytaj więcej…


To może scenariusz B? Bruksela szachuje Polskę i Węgry

polityka.pl, 7 grudnia 2020 r. Polska i Węgry do wtorku mają zdecydować, czy pójdą na kompromis i przyjmą wariant „pieniędzy za praworządność”. W przeciwnym razie szykuje się niekorzystny dla nas Fundusz-25.

„Musimy zobaczyć porozumienie lub wyraźne sygnały z Warszawy i Budapesztu w sprawie ugody dziś, najpóźniej jutro. W przeciwnym razie przystąpimy do scenariusza B, opracowywanego przez Komisję Europejską” – zapowiedział w poniedziałek zaangażowany w rokowania wysoki dyplomata w Brukseli.

„Scenariusz B” to zastąpienie wetowanego Funduszu Odbudowy funduszem dla chętnych, czyli bez Polski i Węgier. „Wyraźne sygnały” mają – jak precyzują nasi rozmówcy – dotyczyć gotowości obu krajów (lub jej braku) do negocjowania kompromisu na zasadzie: projekt rozporządzenia „pieniądze za praworządność” zostaje bez zmian, a na szczycie UE w ten czwartek i piątek Rada Europejska dodaje do niego polityczne „opakowanie”, czyli deklaracje interpretacyjne, gwarancje, obietnice nienadużywania tego instrumentu przez instytucje UE. Czytaj więcej…