Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Barack Obama: Stany Zjednoczone są coraz bardziej podzielone. Częściowo przez politykę Donalda Trumpa

rp.pl, 16 listopada 2020 r. – Stany Zjednoczone stoją przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest odwrócenie kultury „szalonych teorii spiskowych”. To one zaostrzyły podziały w tym kraju – powiedział w rozmowie z BBC były prezydent USA Barack Obama. – Potrzeba więcej niż jednych wyborów, aby odwrócić te trendy – podkreślił.

Barack Obama powiedział w rozmowie z BBC, Stany Zjednoczone są obecnie bardziej podzielone niż cztery lata temu, gdy swoją prezydenturę rozpoczynał Donald Trump. Były prezydent USA zasugerował także, że zwycięstwo Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich to jedynie początek naprawy tych podziałów. – Potrzeba więcej niż jednych wyborów, aby odwrócić te trendy – podkreślił. Czytaj więcej…


Burza w sieci po ofercie pracy dla ratownika medycznego. Rzecznik szpitala wyjaśnia

onet.pl, 16 listopada 2020 r. W sieci zrobiło się głośno na temat ogłoszenia o pracę zamieszczonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Placówka szuka ratownika medycznego do szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej. Wynagrodzenie brutto – jak czytamy w ogłoszeniu – to maksymalnie 2 tys. 360 zł. – Jak wszystko policzymy z dodatkami, to będzie to przynajmniej drugie tyle, co jest podane w ofercie – mówi w rozmowie z Onetem rzecznik szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

W Białymstoku przy ul. Żurawiej powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Prace w nim mają się zakończyć do końca listopada, a pieczę będzie sprawować dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Z tego powodu placówka pilnie poszukuje pracowników. W sieci pojawiło się właśnie ogłoszenie o pracę dla ratownika medycznego. Wymagania: dyplom ukończenia kursu ratowniczego oraz wykształcenie średnie zawodowe. Praca w systemie zmianowym i głównie z pacjentami zarażonymi na koronawirusa. Pensja brutto – jak czytamy w ogłoszeniu – wynosi od 2 tys. 255 do 2 tys. 360 zł. Czytaj więcej…


Weto Polski i Węgier. Czy Unia poradzi sobie z tym kryzysem?

polityka.pl, 16 listopada 2020 r. Polska i Węgry wstępnie zablokowały dziś budżet UE i Fundusz Odbudowy. Zaczyna się ostry etap negocjacyjny, który Niemcy chciałyby zakończyć na grudniowym szczycie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia ambasadorów 27 krajów Unii w Brukseli okazało się, że jest potrzebna większość dla rozporządzenia „pieniądze za praworządność”. Tymczasem Polska i Węgry zgłosiły blokadę jednomyślności wymaganej do zatwierdzenia budżetu UE na kolejne siedem lat (2021–27) i przepisów niezbędnych m.in. do utworzenia koronakryzysowego Funduszu Odbudowy.

Reakcje? Niemiecka prezydencja wciąż traktuje te trzy elementy jako jeden polityczny pakiet finansowy, więc nie będzie na razie poddawać rozporządzenia praworządnościowego pod formalne głosowania unijnych ministrów. „To do Niemiec będzie teraz należało poszukiwanie jednomyślności” – stwierdził rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Czytaj więcej…