Armia USA podąża za wskazówkami Pentagonu i zabrania używania chińskiej aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych. W grudniu 2019 r. podobną decyzję ogłosiła marynarka wojenna tego kraju.

Chiński TikTok jest obecnie uważany w USA za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zaledwie dwa miesiące temu armia używała TikToka jako skutecznego narzędzia do docierania do młodych ludzi z pokolenia Z. Pod koniec października ubiegłego roku dwóch senatorów skierowało zapytanie do funkcjonariuszy wywiadu o informację, czy TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i dla Stanów Zjednoczonych.

Od połowy grudnia armia zaczęła doradzać żołnierzom, aby przestali używać TikToK na wszystkich telefonach. Według raportów portalu Gizmodo marynarka wojenna opublikowała ostatnio podobne wytyczne.

Wytyczne nakazują pracownikom Departamentu Obrony, aby „monitorowali telefony pod kątem nietypowych aktywności oraz by usuwali je natychmiast z urządzeń”. Serwisy nie mogą zabronić pracownikom używania TikToka na telefonach osobistych. Jednak dowódcy armii zalecają, aby korzystający z aplikacji zachowali ostrożność.

W przeszłości wielokrotnie publikowano ogólne wytyczne dotyczące mediów społecznościowych, zalecając personelowi zachowanie ostrożności podczas korzystania z właściwie każdej platformy społecznościowej. Wszyscy pracownicy wojska są zobowiązani do corocznego szkolenia w zakresie cyberświadomości, które obejmuje zagrożenia ze strony mediów społecznościowych.

Problem jest bardziej związany ze skalą działania TikToka – najpopularniejszej obecnie aplikacji. Przy wystarczająco dużym zestawie próbek dane wyodrębnione przez TikTok mogą ujawnić o wiele za dużo, a ostatnie problemy z prywatnością danych Facebooka pokazują, w jaki sposób można je niewłaściwie wykorzystać.

TikTok używany jest nawet prze 26,5 miliona aktywnych użytkowników w USA i został pobrany 1,5 miliarda razy na całym świecie. Możliwe jest, że dzięki takiej analizie korzystanie z aplikacji może rzeczywiście ujawnić więcej informacji niż inne aplikacje. Możliwe, że rząd chiński, mając dostęp do tylu danych, chciałby wpłynąć na podejście do polityki wśród młodych amerykanów.