Twitter poinformował, że usunął z platformy kolejne 4,8 tys. profili używanych m.in. przez Iran do rozsiewania dezinformacji i propagandy.

Aktualizacji uległy też zasady dotyczące przejrzystości, które mają na celu ujawnienie „rozprzestrzeniania się dezinformacji przez podstępnych ludzi”. Usunięte konta pochodziły z Rosji, Katalonii a nawet Wenezueli.

Jedna frakcja złożona z 1,7 tys. profili wysłała w okresie swojej działalności 2 mln tweetów wspierających działalność władz w Iranie. Mniejsza grupka licząca 248 kont, robiła to samo, ale treści przez nie publikowane dotyczyły sytuacji w Izraelu.

Największa z grup licząca niemal 2,9 tys. profili podszywała się pod innych ludzi i sterowała dyskusją na temat kwestii społecznych w Iranie. Cała siatka zniknęła z Twittera w maju br.

Nie tylko Iran

Zidentyfikowano kolejną grupę 130 kont wspierających niepodległościowe narracje skierowane do społeczności Katalonii, 33 związne z Wenezuelą i 4 z Rosją powiązane z siatką Internet Research Agency (IRA). The IRA uważana jest za grupę wpływową i mającą swój znaczący wkład w przestrzeni social media podczas wyborów w USA w 2016.

Twitter zgromadził do tej pory pokaźne zbiory danych na temat manipulujących platformą profili oraz grup, jednocześnie udostępnił wszystko naukowcom i innym chętnym osobom, które nie tylko zawodowo zajmują się analizami danych z social media. Aktualnie baza ta zawiera ponad 30 milionów tweetów i ponad terrabajt zdjęć, memów, grafik i filmów video.

Źródło: bbc.com