Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

„Lviv is Poland”. Relacje polsko-ukraińskie a narracje dezinformacyjne w Polsce

cyberdefence24.pl, 17 grudnia 2020 r. Polsko-ukraińskie stosunki a w szczególności te wydarzenia, które w historii obu państw są newralgiczne i trudne, już od dawna są wykorzystywane przez narracje dezinformacyjne do kreowania napięć i wzajemnych animozji.

Rosyjska dezinformacja ostatnimi czasy jest przedmiotem analiz wielu podmiotów. Nie dalej jak w tym miesiącu NATO StratCom opublikowało dwa duże raporty poświęcone rosyjskim wpływom informacyjnym – odnośnie rynku medialnego w Niemczech oraz popularnych narracji na terenie Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Norwegia i Szwecja).

Analizy te, ale także przejawy dezinformacji wykrywane przez unijny projekt EUvsDisinfo, naszą redakcję czy chociażby informacje napływające od rzecznika ministra koordynatora ds. służb specjalnych, wskazują, że operacje informacyjne prowadzone w polskiej przestrzeni medialnej są stałymi elementami, z którymi przychodzi zmagać się nie tylko odpowiednim służbom i dziennikarzom, ale również czytelnikom i użytkownikom mediów społecznościowych. Czytaj więcej…


Ochrona wolności słowa w internecie. Koniec z fake newsami. Projekt nad ślepym pozwem

kronika24.pl, 19 grudnia 2020 r. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przepisy, które mają skutecznie realizować konstytucyjne prawo do wolności słowa i służyć ochronie przed fałszywymi informacjami w internecie.

– Użytkownik mediów społecznościowych musi mieć poczucie, że jego prawa są chronione. Nie może być też cenzury wypowiedzi. Wolność słowa i wolność debaty to istota demokracji – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Media społecznościowe powinny być przestrzenią wolności słowa. Jednak coraz więcej osób dostrzega niepożądaną ingerencję w zamieszczane tam treści, często usuwane, choć nie naruszają polskiego prawa. – Nierzadko ofiarami ideologicznych zapędów cenzorskich padają przedstawiciele funkcjonujących w Polsce rozmaitych środowisk, których treści są usuwane bądź też blokowane w internecie – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro. Czytaj więcej…


Politycy PO komentują słowa Jarosława Kaczyńskiego o “lewackim ekstremizmie”

wydarzenia.interia.pl, 20 grudnia 2020 r. PO była, jest i pozostanie partią środka, prezes PiS Jarosław Kaczyński od lat wchodzi tylko w spory ideologiczne, mam wrażenie, że stracił kontakt z rzeczywistością i nie widzi czym żyją Polacy – mówi szef Platformy Borys Budka o słowach Kaczyńskiego, że PO poszła w stronę “lewackiego ekstremizmu”.

W sobotę ukazała się zapowiedź wywiadu, który z Kaczyńskim przeprowadziła “Rzeczpospolita”. “Platforma poszła bardzo ostro w lewo, w stronę lewackiego ekstremizmu, co nas trochę zaskakuje” – powiedział lider PiS w rozmowie z dziennikiem. W całości wywiad ma się ukazać w niedzielę o godz. 21.

Budka komentując słowa Kaczyńskiego, że PO poszła w stronę “lewackiego ekstremizmu” ocenił, że tego typu ataki ze strony prezesa PiS pokazują, że nie ma on pomysłu i nie potrafi prowadzić merytorycznego sporu o Polskę. Czytaj więcej…