Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Wybory w USA: Trump czy Biden? Poznajemy kluczowe wyniki

onet.pl, 5 listopada 2020 r. Wynik wyborów prezydenckich w USA nadal nie jest przesądzony. Rywalizacja toczy się jeszcze o pięć stanów – Arizonę, Nevadę, Pensylwanię, Karolinę Północną i Georgię. Regularnie napływają do nas kolejne szczątkowe wyniki tego wyrównanego starcia. Kluczowa jest Pensylwania, gdzie prowadzenie ma Donald Trump. Joe Biden wygrał ważne stany Michigan i Wisconsin.

Wcześniej Trump wygrał w Ohio i na Florydzie. Ewentualna wygrana kandydata Demokratów w jeszcze jednym z tzw. swing states teoretycznie pozbawi urzędu Donalda Trumpa, który od początku podważa wiarygodność głosowania korespondencyjnego. Czytaj więcej…


Przewaga PiS znacząco zmalała. Najnowszy sondaż

interia.pl, 5 listopada 2020 r. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, pierwsze miejsce, podobnie jak w październiku, zajęłoby PiS z poparciem 28,7 proc., na drugim miejscu uplasowałaby się KO – 24,7 proc. Przewaga PiS nad KO jednak zmalała z 10 do 4 pkt proc. – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

IBRiS zadał respondentom pytanie: “Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan/i w nich udział?”. Na odpowiedź “zdecydowanie tak” wskazało 33,6 proc. pytanych, a “raczej tak” – 13,5 proc. Na drugim biegunie, zdecydowanie w wyborach nie wzięłoby udziału 26,1 proc. pytanych, a odpowiedź “raczej nie” wybrało 23,8 proc. Czytaj więcej…


Całkowity lockdown już niebawem. Premier zdradził termin, choć go nie powiedział

money.pl, 4 listopada 2020 r. Już po 15 listopada w Polsce może zostać ogłoszony całkowity lockdown – wynika z szacunków money.pl. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to premier Mateusz Morawiecki nie będzie miał innego wyjścia i ogłosi “narodową kwarantannę”. Przekroczymy progi bezpieczeństwa, które w środę ogłosił rząd.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zachorowało 27 143 osób. Tym samym mamy kolejny dobowy rekord zakażeń. Są też kolejne ofiary śmiertelne. – Epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki i tysięcy istnień ludzkich – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. I ogłosił cały szereg nowych obostrzeń.

Zamknięte będą wszystkie szkoły podstawowe, a dzieci powrócą do nauki zdalnej. W galeriach handlowych nie otworzy się od najbliższej soboty większość sklepów – oprócz m.in. sklepów spożywczych, aptek oraz punktów usługowych. Czytaj więcej…